7 Yıldızlı Oteller ve Otel Yıldızları İle İlgili Merak Edilenler

Yazar: Ipek H.,

Son zamanlarda anne ve babanıza evlilik yıldönümü hediyesi olarak bir tatil hediye etmek için lüks bir otel arıyordunuz. Özel insanlar için özel bir otel. Ararken gözünüze şöyle bir şey ilişti: 7 Yıldızlı Otel – Burj Al Arab Dubai. Kendi kendinize düşündünüz “7 yıldızlı bir otel mi? Ben otel yıldızları en çok 5 olabilir diye biliyordum… ” Sadece 7 Yıldızlı oteller tanımlaması bile o otellerin ne kadar lüks olabileceğiyle ilgili fikir veriyor değil mi?

Aslında hayır. Çünkü 7 yıldız otel diye bir şey yok.

Bu yazımızda sizlere,

  • Otellerin yıldız kategori nasıldır?
  • Dünyada kaç tane 7 yıldızlı otel var?
  • Bu yıldızları bu otellere kimler veriyor?
  • Otel seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
  • Ve 6 yıldızlı otellere ne oldu?
  • Dünyadaki 7 yıldızlı oteller gibi konulardan bahsedeceğiz.

kristin-scheibel

Bu amaçla bir uzmanın görüşlerine başvurmak istedik ve DEHOGA’dan (Alman Otel ve Hizmet Sektörü Birliği) Kristin Scheibel ile konuştuk.


Dünya’dan 7 Yıldızlı 8 Hotel

Birazdan size göstereceğimiz tüm oteller 7 yıldızlı. Otellerin büyük kısmı sundukları son derece üst düzey lüks hizmetlerden dolayı gazeteciler tarafından 7 yıldızlı kategorisinde gösterilmiş. Diğerleri ise basitçe bu tanımlamayı isimlerinde kullanıyorlar.


Burj Al Arab Jumeirah | Dubai

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 91/100

7 yıldızlı oteller Burj-Al-Arab-Dubai-Dis-Mekan.jpg

Burj Al Arab, Dubai’nin ikonik yapılarından biri. (c) Burj Al Arab Jumeirah

Burj Al Arab Jumeirah Dubai, yelken şeklindeki ilgi çekici mimarisi ile hem büyük ihtimalle dünyanın en ünlü otellerinden biri hem de Dubai’nin simgesi olmuş durumda. Üst düzey lüks anlayışının sembolü olan otel buna koordineli olarak son derece pahalı. Otelin standart çift kişilik odasının bir geceliği için 1000 €‘dan fazla bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Otelin en küçük odaları 170 m2 büyüklükte. Yani bir çok insanın evinden çok daha geniş. Öyle ki otelde kendinize özel şoförle birlikte Rolls Royce kiralayabiliyorsunuz.

Otel, “7 yıldızlı olma” kategorisini çoğunlukla basından ya da öznel bir takım kurum ve kuruluşlar tarafından alıyor. Ancak otelin internet sitesinde 7 yıldızlı ibaresi bulunmuyor.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Emirates Palace Hotel | Abu Dabi

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 92/100

7 yıldızlı oteller emirates-palace-abu-dhabi-dis-mekan

Dış mekanlardan hoşlanıyorsanız otelin kendine özel 1,3 km’lik kumsalında vakit geçirebilirsiniz. (c) Emirates Palace

Bildiğiniz gibi Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Öyle ki ülkede yeni bir 7 yıldızlı otel inşa edilecek. Abu Dabi’de bulunan The Emirates Palace Hotel, iç ve dış mekanlarıyla lüksün tanımını yapıyor desek yanlış olmaz. Otel, hizmet anlayışı olarak da son derece kusursuz olmalı ki, otel Konukları tarafından Burj Al Arab Jumeriah’tan daha yüksek değerlendirmeler verilmiş. Otelde neler olduğunu saymaya çalışsak sadece bir yazı ayırmamız gerekir o yüzden özetle otelde, özel kumsal, yat limanı ve dekorasyonuyla kendinizi 1001 gece masallarında hissettirecek lüks ve ihtişamlı odalar bulunuyor.

Otelin resmi kaynaklarında 5 yıldız lüksünden çok daha sundukları yer alsa da resmi olarak 7 yıldızlı ibaresi yer almıyor.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Town House Galleria Hotel Milano | Milan

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 79/100

7 yıldızlı oteller town-house-galleria-hotel-milano-dis-mekan

Otel, Milano’nun merkezinde yer alan 130 yıllık alışveriş pasajının içinde bulunuyor. (c) Town House Galleria Hotel

Town House Galleria Hotel Milano 2007’de açıldıktan sonra şu ünvanı aldı: Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli. Otele bu sertifikayı veren ise İsviçre menşeili bir ürün değerlendirme şirketi olan SGS Italy (Société Générale de Surveillance) idi.

O zamanlar resmi olarak dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olduğunu belirten otelin ismi de Seven Stars Galleria şeklindeydi. Otel daha sonradan bu tanımı kaldırmaya karar verdi ancak otelde bulunan Seven Stars Suit’ler isim değiştirmedi ve otelin 7 yıldızlı olduğunu resmi olmasa da belirtmeye devam ediyorlar.

Peki otelin sahip olduğu bu sertifika gerçeği yansıtıyor mu? Bu konuklara kalmış. Galleria Vittorio Emanuele II, Milan’ın kalbinde yer alan çok özel bir yer. Ancak trivago Rating Index’te 100 üzerinden 79 alması otelin adına yakışan lüks ve kalitede olmadığı izlenimini veriyor. Town House Galleria’nın çok iyi bir puan almamasının sebepleri arasında 2016’ya kadar Spa’sı bulunmaması ve odalarındaki gün ışığı azlığı gösteriliyor.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Shangri-La Bosphorus | İstanbul

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 90/100

7 yıldızlı oteller shangri-la-bosphorus-istanbul-dis-mekan

Şehrin merkezinde ama başka bir dünyada gibi hissettiren İstanbul’un en lüks oteli. (c) Shangri-La Bosphorus

Beşiktaş’ta bulunan Shangri-La Bosphorus direkt olarak Boğaz kıyısında yer alıyor. Shangri-La oteller grubu için son derece normal olan ekstra lüks ve hizmet anlayışı burası için de geçerli. Odaların büyüklükleri 42 m2’den başlıyor ve büyük çoğunluğu özel teraslarıyla muhteşem Boğaz manzarası sunuyorlar. Ayrıca Chi Spa’nın içinde yer alan Türk Hamamı’nın oldukça özel olduğu ve konukların son derece keyif aldıkları biliniyor.

2010 yılında inşa edilmeden önce bile Shangri-La Bosphorus, bir çok basın kuruluşu tarafından Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı oteli olarak gösteriliyordu. Ancak otel açıldıktan ve hizmet vermeye başladıktan sonra otelin sitesine ve resmi kaynaklara “7 yıldızlı” ibaresi eklenmedi.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Pangu 7 Star Beijing | Pekin

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 90/100

7 yıldızlı oteller pangu-7-star-pekin-dis-mekan

Otelin lobisinden bile 7 yıldız atmosferini hissetmek mümkün. (c) Pangu 7 Star

Otelin sahipleri “7 Star” ibaresini nereden aldılar acaba? Otelin ismindeki ibarenin nereden geldiği pek açık değil.

Bunun dışında otelin saklayacak hiç bir şeyi yok. İç mekanların tasarımı ünlü İtalyan tasarımcı Ricardo Bello Dias tarafından yapılmış. Doğu ve batının elementlerini son derece usta bir yetenekle birleştiren otel, lüks severlerin Pekin’deki uğrak adreslerinden biri. Öyle ki dünyanın en zengin insanları listelerinin ilk sıralarında yer alan Bill Gates de Olimpiyat Oyunları sırasında burada konaklamayı tercih etmiş.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Karkloof Safari Spa | Güney Afrika

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 92/100

7 yıldızlı oteller karkloof-safari-spa-dis-mekan

Oteli özel yapan şeylerden en önemlisi vahşi ve el değmemiş doğanın içinde olması. (c) Karkloof Safari Spa

Güney Afrika, Pietermaritzburg’da bulunan Karkloof Safari Spa, otel duayenleri tarafından uzun yıllardır 7 yıldızlı olarak nitelendiriliyor. Bize göre burada sunulanlar 8 yıldızı bile hak eder. Mesela, kişiye özel tasarımı değiştirilen ve tekrar dekore edilen odalar, safari gezileri için özel araçlar ve içerisinden doğal yaşamı, hayvanları ve bahçeleri görebileceğiniz egzotik spa.

Ancak bu otel de elbetteki sadece 5 yıldızlı.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Laucala Island Resort | Fiji

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: Mevcut değil.

7 yıldızlı oteller fiji-laucala-island-dis-mekan

Sadece size özel bir ada mı? Neden olmasın? (c) Laucala Island Resort

Laucala Island Resort, Okyanusya’nın bir çok sayıda bulunan cennet adalarından birinde bulunuyor. Ada-Resort konseptinde olduğu için tüm ada tamamen size özel. 3 yılda özel olarak inşa edilen otelde doğaya zarar veren hiç bir malzeme kullanılmamış. Tropikal yağmur ormanları ve bembeyaz şeker kumları olan ve 300 kişilik bir ekip tarafından ilgilenilen adada toplamda sadece 25 misafir konaklayabiliyor. Adanın en lüks köşesi Hilltop rezidansında 11.000 m2’lik alan sadece size tahsis ediliyor. Bu rezidansta 2 ayrı son derece geniş konuk evi, özel panoramic havuz, özel aşçı, şoför ve çocuklu aileler için dadılar bulunuyor. Bundan daha lüksü bulunur mu bilemedik.

Otelin neden 7 yıldızlı yakıştırması aldığını anlamak hiç zor değil. Ancak resmi olarak otel sadece 5 yıldızlı.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Aman Canal Grande Venedig | Venedik

Gerçek yıldız sayısı: ★★★★★ | trivago Rating Index¹: 85/100

7 yıldızlı oteller aman-canal-grande-venedik-ic-mekan2

Venedik’in 7 yıldızı adında değil içinde taşıyan oteli. (c) Aman Canal Grande Venedik

Bir çok dünya yıldızının bu oteli özel kutlamalar için kiraladıkları biliniyor. Ancak öyle basit zevkler için değil çünkü bu otelin her bir odasının geceliği bir kaç bin Euro civarında. Konuklar büyüleyici kanal ve özel bahçe manzarasına sahip odalarda konaklıyorlar.

Tarihi ile lüksü bir arada bulunduran otelin içi adeta müze gibi: Altın kaplamalı kapılar, 18. Yüzyıl Tiepolo freskleri, görkemli avizeler, mermer şömineler ve yüzlerce yıllık duvarlarda bulunan lüks deri kaplamalar ile kendinizi Venedik’in Venedik olduğu zamanlara ışınlayabilirsiniz. George Clooney ve Amal Alamuddin de “Evet!” demek için bu oteli tercih etmişlerdi.

Ancak resmi olarak oteli 5 yıldızı bulunuyor.

Bu otelin fiyatlarını gör!


Otellerin yıldız sınıflandırılması neye göre yapılıyor?

Otellerin yıldız sınıflandırması için uluslararası resmi bir system bulunmuyor. Bir çok ülkenin ve bölgenin kendine ait özel kriterleri bulunuyor. Uluslararası olarak kullanılan tek sistem en yüksek sınıflandırmanın 5 yıldız olması. Ancak bunda da istisnalar bulunuyor:

kristin-scheibel

Kristin Scheibel: “HSU (Hotelstars Union) dışında kalan tüm bölgelerde otel sınıflandırmaları son derece çeşitlilik gösterebiliyor. Örneğin; bazı ülkelerde sınıflandırma hukuki bir zorunluluk iken bazı ülkelerde isteğe bağlı olarak yapılıyor. Bazı ülkelerde ise sınıflandırma bulunmuyor. İspanya’da oteller 17 farklı bölgesel kanuna göre sınıflandırılıyor. Finlandiya ve Norveç’te ise resmi bir sınıflandırma sistemi bulunmuyor.”

Gördüğünüz gibi otel yıldızları konusu biraz karışık. Bu yazımızla birlikte biraz açıklık getirmeyi umuyoruz.


Avrupa’da Otel Sınıflandırmaları

Avrupa’daki bir çok farklı turizm ve otel kuruluşu bir araya gelerek HSU’yu kurmuşlar. Kurucu ülkereler arasında Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan yer alıyor. Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Belçika, Danimarka, Yunanistan ve Lihtenştayn da sonradan katılan ülkeler. Bu ülkelerde aynı kategori içinde bulunan oteller çok rahatlıkla karşılaştırılabiliyor.

7 yıldızlı oteller pangu-7-star-pekin-oda

(c) Pangu 7 Star Hotel, Suit

Ancak geri kalan tüm Avrupa ülkelerinde otel yıldızları farklı kriterlere ve kurallara uygun olarak veriliyor. Her ülkenin kendine göre tercihleri ve turizm stratejisi olduğu için aslında bu çok da şaşkınlık yaratan bir durum değil. Bazı örneklerle açıklamak gerekirse:

  • Fransa’da değerlendirmeler otellerin mülk değerlerine göre yapılıyor. Ayrıca bazı oteller için sundukları hizmetin kalitesine göre mesela otelde Michelin yıldızlı bir restaurant varsa “Palace” kelimesi kullanılıyor.
  • İspanya’da oteller 17 farklı sınıflandırma sistemi içinde değerlendiriliyor. Yani Madrid otelleriyle Barcelona otellerini karşılaştırmadan önce dikkatli davranmak gerekiyor.
  • İngiltere’de oteller hizmet sunumuna göre değerlendirilirken İtalya’da oteller temizlik çerçevesinde değerlendirmeye alınıyor.

Türkiye’de Otel Sınıflandırması

Türkiye’de otel sınıflandırmaları TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılıyor. Ancak “Turizmi Teşvik Kanunu ve Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik”te 7 yıldız ile ilgili hiç bir ibare yer almıyor. Oteller arasında sınıflandırma 1 yıldız ile 5 yıldız arasında yapılıyor ayrıca 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı tatil köyü, özel tesis ve butik otel tanımlamaları da yönetmelikte yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

7 yıldızlı oteller shangri-la-bosphorus-istanbul-lobi

(c) Shangri-La Bosphorus, Lobi


Sonuç olarak: Otel yıldızları kullanışlı mı?

Evet. Otel seçimlerinde önemli bir yer tutan yıldız sayısı çoğu zaman ihtiyacınıza yönelik oteli bulma konusunda size yol gösterici bir araçtır. Ancak ikinci adım olarak mutlaka oteller hakkında sizden önce kalan misafirlerin yorumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu bir uzman tarafından da öneriliyor:

kristin-scheibel

Kristin Scheibel: “Online değerlendirmeler otel yıldız sınıflandırma sistemini destekler nitelikte diyebiliriz. Otel yıldızları konuklara genel olarak onları nelerin beklediğini belirtir, otel olanakları ve fiyatı hakkında fikir verir. Ancak önceki konukların kişisel görüşleri ve değerlendirmeleri, sonraki konukların o otel için karar verme aşamasında önemli rol oynar.”

 

7 yıldızlı oteller fiji-laucala-island-dis-mekan2

(c) Laucala Island Resort, Havuz


7 yıldızlı oteller ve otel yıldızları ile ilgili aklınıza takılan bir şey mi var? Bize yazın!


¹ trivago Rating Index: trivago, 30’dan fazla uluslararası sitede bulunan 200 milyondan fazla kullanıcı değerlendirmesini özel bir algoritma kullanarak, kullanıcılarına özel objektif bir derecelendirme sistemi oluşturmuştur. Bir otelin 2000 ya da 20 yorumu olması bu derecelendirmeyi etkilemez ve trivago’nun puanları doğru hesaplamasına engel olmaz. tRI sadece sayısal değerlendirmelerden oluşan bir ortalama değildir. Denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış matematiksel yaklaşıma dayanan bir indekstir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.